Tentokrát si posvítíme na půdu. Poradíme, na co si dát pozor u osvětlení podkroví. Máme pro vás 3 nejdůležitější tipy pro výběr světel do podkroví.
Sice tušíme, že nepořádek, který máte na půdě, byste nejraději neviděli, ale jednou si tam stejně budete muset uklidit, najít staré fotografie a jiné poklady, o kterých ani nevíte.
1. Pozor na teplotu půdy
Půda je místo extrémních teplot. V zimě tam máte „promrzlo” a v létě byste ji mohli pronajímat jako saunu. Budete tedy potřebovat světlo, které zvládne velký rozsah teplot. V ideálním případě změřte nejvyšší a nejnižší teplotu v podkroví a podle toho vybírejte vhodný světelný zdroj.
V dobrých obchodech najdete rozmezí teplot u každého světla uvedené.
Některá světla se při nízkých teplotách ani nerozsvítí, naopak při vysokých teplotách hrozí vznícením či samodestrukcí. LED svítidla jsou ideálním řešením do prostředí s velkou změnou teplot.
Všechna světla s LED technologií, které u nás zakoupíte, mají provozní teplotu v rozmezí -15 °C do 60 °C. Na „běžnou” půdu se tedy hodí naprosto perfektně.
2. Pozor na teplotu v podkroví podruhé
A je tu ještě jedna věc, na kterou si v souvislosti s teplotou a osvětlením podkroví musíte dát pozor. Je to samotná teplota tepelného zdroje. Měli byste volit zdroje, které vydávají co nejméně tepla.
Půdní prostory jsou většinou velmi stísněné a pohyb v nich komplikovaný. A tak byste si mohli od horké žárovky z podkroví odnést nepříjemné popáleniny.
Navíc si v horkých měsících nechcete v podkroví ještě přitápět svícením.
A to nejdůležitější na závěr – vysoké teploty žárovek mohou při kontaktu s hořlavými materiály způsobit požár.
LED světla vydávají v provozu velmi málo tepla. Můžete na ně sahat, narážet do nich hlavou, nebo kteroukoliv jinou částí těla a odnesete si jenom modřiny. Popáleniny rozhodně ne.
3. Osviťte si celý prostor na půdě
Rozhodněte se, zda chcete chodit po půdě s baterkou, nebo si na prohrabování harampádí pohodlně posvítit.
Pokud zvolíte pohodlí a nainstalujete si pevná svítidla, pravděpodobně vám, vzhledem k členitému prostoru, jedno centrální světlo stačit nebude.
A ještě jeden tajný tip jak bojovat s nízkými stropy – do plochých světel budete hlavou narážet mnohem méně než do žárovek visících v prostoru.
Použijte plochá LED světla:
Rozmístěte LED pásky:
A nebo si prostě pořiďte čelovku 🙂
Přejeme vám, ať si na půdě osvítíte co nejvíce pokladů. A kdybyste potřebovali nějakou radu, jsme tu pro vás »
Použil jsem pro orientační osvětlení půdy přebytečný LED řetěz z vánočního stromku. pověsil jsem jej prostě pod podélný trám stolice a slouží už 3 roky perfektně. Vchod na půdu pak osvětluje solární svítidlo s PIR čidlem, jehož solární panel cca 6x10cm je umístěn pod skleněnou taškou (světlíkem) na jižní straně střechy. Opět – funguje to spolehlivě.