LED pásky – Výběr, lepení, instalace a zapojení zdroje

Zpět do kategorie

Náš obchod nabízí několik řad LED pásků. Následující článek vás seznámí s nabízenými typy 12V a 24V LED pásků a montáží tohoto moderního LED osvětlení.

Co jsou to LED pásky?

LED pásky jsou vlastně vsazené LED diody do samolepícího ohebného pásu, na kterém jsou připájeny většinou SMD LED diody a odpory. Díky své konstrukci je LED pásek velice dobře ohebný, což umožňuje osvětlení i takových míst, kde by jiné zdroje světla neuspěly kvůli své velikosti.

V nabídce internetového obchodu T-LED je několik řad svítivosti LED pásků v různých barevných provedeních. Nabízíme například LED pásky bez ochrany pro instalaci do suchých prostor, LED pásky s ochranou IP50 jsou chráněné proti prachu, ale nejsou vhodné do vlhkého prostředí, nebo o vodotěsné typy s ochranou IP68, které mohou být i ponořeny do vody. Diodové LED pásky jsou na zadní straně opatřeny samolepící oboustrannou 3M páskou (mimo IP68), která se vyznačuje výbornou přilnavostí a pevností. V případě, že si nejste jisti, jestli lze daný pásek do určitého prostředí použít, neváhejte se na nás obrátit.

Upozornění:

LED pásky s ochranou IP50 musí být instalovány na chladící podklad (ALU profil, kovová konstrukce), do ALU profilů s LED pásky IP50 nedoporučujeme použit kryt (difusor), aby docházelo k dostatečnému chlazení. LED pásky s ochranou IP50 a IP68 nejsou vhodné k dlouhodobému svícení.

LED pásky nesmí být instalovány na přímém slunečním záření, i když nesvítí, působí na ně vysoká teplota která velmi snižuje životnost LED diod a může způsobovat pnutí materiálu, tím poškození spojů a dochází k výpadkům svícení jednotlivých modulů.

Jak dělit LED pásek?

LED pásky je možné stříhat i klasickými nůžkami. Je ovšem nutné LED pásky stříhat na předem označených místech. Minimální délka LED pásku (neboli délka jednoho modulu) je obvykle 2.5 cm, 5 cm a 10 cm. Pokud LED pásek ustřihnete na nevyznačených místech, poškodíte celý jeden modul, který poté nebude již svítit.

Jak nalepím LED pásek?

Jak již bylo řečeno, LED pásek obsahuje kvalitní lepící značkovou 3M pásku. Dle našich zkušeností doporučujeme 3M pásku s hnědým povrchem. (v nabídce bývají ještě 3M pásky s bílým povrchem, nicméně se jedná o levnější varianty LED pásků). Před nalepením LED pásku je nutné povrch umýt a odmastit. Doporučujeme LED pásek lepit především na hladké povrchy nebo zakoupit jednu z hliníkových lišt pro LED pásky. Dle našich zkušeností LED pásky velice dobře drží například na nábytku, plastovém nebo kovovém podkladu. Je nutné počítat s horší přilnavostí například na klasických stěnách.

V nabídce máme také TW3 LED pásky s krytím IP68. Tyto LED pásky doporučujeme přilepit pomocí silikonu nebo transparentního lepidla k předem odmaštěnému povrchu. Případně použít speciální příchytku na LED pásek.

Jakou svítivost LED pásků vybrat?

V nabídce internetového obchodu T-LED je několik řad 12V a 24V LED pásků v různých barevných provedeních.

LED pásky 4,8 W / metr
LED pásky 9,6 W / metr
LED pásky 12 W / metr
LED pásky 20 W / metr

Svítivost LED pásků je seřazená od nejmenší po největší. Pro dekorativní osvětlení, osvětlení schodů, přisvětlení polic a vitrín je dostatečná svítivost standart.


Po zkušenostech a zpětných vazbách od zákazníků doporučujeme pro osvětlení kuchyňské linky 12W LED pásky. Pro zachování životnosti je nutné instalovat na kov (hliníkový profil), který slouží jako chladič. Při vybírání LED pásku je třeba vzít v úvahu i barvu světla.

Jaký je vhodný zdroj pro LED pásky?

Volba napájecího zdroje je velmi důležitá. Pro dlouhodobý provoz je nutné zvolit napájecí zdroj s dostatečným vysokým výstupním výkonem a ve vhodném provedení. Jak silný zdroj potřebujete, vypočítáte velice snadno. U každého LED pásku je uveden příkon na metr. Po vybrání délky vašeho LED pásků jednoduše vynásobíte příkon × délka LED pásku.

Příklad: Zakoupíte-li 3 metry pásku s příkonem 7,2 W / metr, příkon 3 metrů je 21,6 W. V naší nabídce máme 30 W zdroj, které bude pro tuto délku dostačující. Doporučujeme u zdrojů vždy počítat alespoň s 10–15 % rezervou oproti příkonu světelného zdroje. Vyjde-li Vám například příkon LED pásků 48 W, je nutné zvolit 60 W zdroj, nikoliv 50 W zdroj.

Stmívání 12V a 24V LED pásků

12V a 24V LED pásky lze stmívat. V nabídce máme několik druhů stmívačů.

Každý LED stmívač má maximální zatížení, které určuje, kolik LED pásků je možno na tento ovladač zapojit. (například LED ovladač stmívač RF1 má maximální zatížení 96 W, čímž můžete na tento ovladač připojit maximálně 5 m LED pásku s příkonem 14,4 W / m atd.)

Nestačí-li vám výkon stávajícího ovladače nebo například potřebujete prodloužit větev osvětlení, lze použít zesilovač RGB signálu (nejedná se o chybu, opravdu lze použít RGB zesilovač) a získat tím další potřebný výkon bez použití dalšího ovladače. Pro správné fungování je nutné na vstupu i výstupu u RGB zesilovače proklamovat RGB vstupy a výstupy.

Zapojení LED pásků

Na schématu vidíte zapojení LED pásku, které je velmi jednoduché. LED ovladač (stmívač) zapojíte mezi zdroj a LED pásek. Při tomto zapojení je nutné dodržet polaritu (+-) od zdroje k LED ovladači a polaritu od ovladače k LED pásku. Při zapojování LED pásků dejte pozor, jak dlouhý pásek připojujete k trafu. Při velké délce může docházet ke konci pásku k úbytkům. Jak dlouhý může pásek být, naleznete ve specifikaci každého jednotlivého pásku. Pro delší zapojení doporučujeme napájet pásky oboustranně.

LED pásek schéma zapojení
lVšechny články blogu T-LED.cz

16 komentářů u „LED pásky – Výběr, lepení, instalace a zapojení zdroje“

 1. Dobrý den,
  nemám komentář, ale jsem naprosto nezkušený v použití.
  Potřebuji 25 cm dlouhý pásek pro osvětlení krabice na výšku 25 x 40 x 10 cm shora, aby to vypadalo jako denní světlo. Jakou pásku potřebuji? Je možné ji připojit na baterie (tužkové?) spojené do série, aby měly 12 V? A jakou výdrž budou taková baterie mít?
  Děkuji za odpověď
  Libor Hofman

  1. Dobrý den,

   odpověď na Váš dotaz budeme zasílat na email.

   S pozdravem
   T-LED s.r.o.

 2. Dobrý večer.
  Potřebuji led pásek do SDK podhledu, z dálkovým ovladačem že stmívačem
  Je v tom stropu kastlík, tak v tom kastlíku chci nalepit led pásky.
  Je to čtverec 1,7+3,05+1,7+3,05
  Nevim jako stmívač a jaké trafo?

  1. Dobrý den,

   odpověď na Vaší poptávku jsem zaslal na Váš email.

   S pozdravem
   T-LED s.r.o.

   1. Dobrý den, chtěl bych se zeptat, je možné připojit led pásek a stmívač přímo na flexi šňůru a použít tedy jako zdroj přímo do zásuvky? Děkuji

    1. Dobrý den,
     v případě, že se jedná o LED pásky na 12V tak je vždy potřeba LED zdroj, tedy určitě nelze zapojit stmívač 12V do zásuvky 230V. Napište nám na email info@t-led.cz, co by jste přesně potřeboval, následně Vám doporučíme vhodné komponenty.
     Děkujeme,
     T-LED

 3. dobry den znama ma pripravu pod linku pro led pasek, 3 draty pry zapojeno pres vypinac ktery je vedle, draty jsou ze zdi zadny zdroj jsem nenalezl tak nevim jak zapojit a jaky led pasek koupit. diky

  1. Dobrý den,

   odpověď na Váš dotaz budeme zasílat na email.

   S pozdravem
   T-LED s.r.o.

 4. Dobrý den, mám dotaz – předem upozornuji, elektřina jde mimo mě… Chystám se udělat pro děti activity board, na který bych chtěl umístit nějaké led pásky s vypinačem, ale zároven bych nechtěl, aby k tomu vedl kabel – je možné udělat led pásek s “nějakou” krabičkou (baterkou), co by zajistila, aby pásek svítil?

  Děkuji za informaci

  1. Dobrý den,

   odpověď na Váš dotaz budeme zasílat na email.

   S pozdravem
   T-LED s.r.o.

 5. Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, ty hliníkové profily pro instalaci led pásky jsou samolepící? Nebo musím přikoupit oboustranou pásku? Děkuji za odpověď Bezstarosti Jiří

 6. Dobrý den. Zdroj potřebuje nutně pro napájení sinus, nebo může dostat i modifikovaný, případně čtverce, nebo dokonce jen stejnosměrný? Pokud vím, uvnitř pulzního zdroje je stejně na začátku usmerňovač. Ptal jsem se různých bastlířů a každý říká něco jiného…
  Díky Honza

  1. Dobrý den,

   můžete použít jak sinus tak i modifikovaný sinus, ale pro dlouhodobý provoz výkonného spínaného zdroje doporučuji čistý sinus.
   Při dlouhodobém používání s výkonnými spínanými zdroji (nabíječky na notebooky apod.) dochází k namáhání vstupních filtrů těchto nabíječek či zdrojů a zkracování životnosti.

   T-LED s.r.o.

 7. Dobrý den, chci instalovat led pásek na kuchyňskou linku, ale ze zdi trčí jen dva dráty, které jsou napojené na vypínač. Je možné ten pásek napojit přímo na ty drátky? Děkuji za odpověď.

  1. Dobrý den,

   odpověď na Váš dotaz budeme zasílat na email.

   S pozdravem
   T-LED s.r.o.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Pokud se rozhodnete vyplnit své jméno, případně i e-mail, poskytujete nám tak vaše osobní údaje. Jejich správcem je společnost T-LED s.r.o. a budou použity k zaevidování vašeho komentáře a k případné odpovědi na něj. Současně budou předány poskytovateli systému blogu, což je nezbytné pro jeho funkčnost. Stiskem tlačítka odeslat komentář k výše uvedenému udělujete váš souhlas. Více o ochraně vašich osobních údajů se můžete dozvědět zde.