Jaký je rozdíl mezi jednobarevnými, RGB a CCT pásky

Zpět do kategorie

Jednobarevné pásky


Mezi nejprodávanější patří určitě jednobarevné pásky. Nabízíme je s napětím 12V24V i 230V – záleží na vašich požadavcích. Jak už název napovídá, tak se jedná vždy o pásek s diodami, které svítí pouze jednou barvou. Tu lze regulovat pomocí PWM stmívačů od 0-100% svítivosti, tedy od naprostého vypnutí přes tlumené osvětlení až po naplno svítící pásek. Tyto pásky jsou velmi často využívané jako dekorativní osvětlení místností. Mezi základní barevné varianty patří:

  • Teplá bílá
  • Denní bílá
  • Studená bílá 


Přečtěte si více o odstínech bílého světla a kam se hodí která varianta.

Mimo jednobarevných bílých pásků nabízíme i další barevné varianty: červené, modré, zelené, žluté, oranžové. V nabídce máme i speciální UV pásky

RGB pásky

RGB pásky jsou charakteristické tím, že u nich lze vytvořit pomocí ovladačů široké spektrum barev. Každý čip na LED pásku obsahuje barvy R – červenou, G – zelenou, B – modrou.

Řada z vás se ptá, zda tyto pásky umí vytvořit i bílé svícení. Ano, umí. Bílá barva je tvořena spojením všech 3 barev RGB. Společně však nikdy nevytvoří čistě bílé světlo, ale pouze studené bílé. To má často nádech do modré barvy, proto jsme zařadili do prodeje i pásky RGBW.

Barevné LED pásky jsou taktéž v prodeji s napětím 12V, 24V a 230V.

RGBW pásky

Stejně jak RGB pásky mají i tyto pásky v čipu R – červenou, G – zelenou a B – modrou barvu, ale navíc mají i bílou W – bílá.

Barevný pásek s bílou můžete vybírat ze tří variant: 

  • RGBW – barevná + studená bílá
  • RGBDW – barevná + denní bílá
  • RGBWW – barevná + teplá bílá

Díky přidání samostatné bílé barvy je mnohem jednodušší nastavit si svoji oblíbenou barvu. Abychom vyhověli čím dál tím větší poptávce zákazníků, tak se tyto pásky rozdělili do 2 skupin:

  • RGB + W – na LED pásku se střídá čip RGB s jednobarevným
  • RGBW 4v1 na LED pásku jsou všechny 4 barvy – červená, zelená, modrá a bílá obsaženy v jednom čipu.

U druhého řešení nedochází k rozestupům mezi barevným a bílým čipem. 
V obou těchto variantách si můžete vybrat mezi WW – teplou bílou, DW – denní bílou, CW – studenou bílou. Tyto pásky nabízíme pouze ve 24V provedení. 

CCT pásky

LED pásky CCT dovolují nastavit teplotu bílé barvy.

Toto nastavení lze provést pomocí ovladače, který se vsadí mezi samotný LED pásek a zdroj. V základu jsou na LED pásku vložené 2 druhy diod ve variantě teplá a studená bílá. Ovladačem můžete obě barvy nezávisle zapínat, vypínat a stmívat.

Při spuštění obou barev najednou dojde ke sloučení obou barevných teplot a výchozí barva je zhruba okolo 4500K.

Obecné informace

Doporučujeme nekombinovat různé šarže LED pásků, může dojít k rozdílné svítivosti. Pro stmívání všech 4 typů LED pásků je potřeba použít LED stmívač, kterým lze pásky i jednoduše vypnout nebo zapnout, ale i regulovat intenzitu osvětlení.

Ke každému typu LED pásku naleznete v naší nabídce příslušný ovladač. Tedy k jednobarevným páskům ovladač na jednobarevné pásky. K RGB páskům ovladač RGB, stejně jak i ovladače pro CCT pásky.

Důležité je pozorně číst vstupní napětí každého pásku (12V, 24V) a k němu volit správný napájecí zdroj.

Dalším důležitým upozorněním je pásky instalovat na tzv. chladiče, tedy hliníkové profily, jejichž základním principem je odvádět teplo, které pásky během svého svícení vytvářejí. Profily tedy nejen pásky chrání před vnějším poškozením, ale výrazně prodlužují jejich životnost, jelikož nedochází k přehřívání LED pásků.

U každého pásku, který si u nás vyberete je v popisu jeho podrobná charakteristika a doporučené výrobky. 

lVšechny články blogu T-LED.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Pokud se rozhodnete vyplnit své jméno, případně i e-mail, poskytujete nám tak vaše osobní údaje. Jejich správcem je společnost T-LED s.r.o. a budou použity k zaevidování vašeho komentáře a k případné odpovědi na něj. Současně budou předány poskytovateli systému blogu, což je nezbytné pro jeho funkčnost. Stiskem tlačítka odeslat komentář k výše uvedenému udělujete váš souhlas. Více o ochraně vašich osobních údajů se můžete dozvědět zde.