Akvárium s rostlinami a rybami

Jak vybrat vhodné LED osvětlení pro pěstování rostlin

Zpět do kategorie

Využití LED osvětlení pro rostliny je mezi pěstiteli čím dál více v oblibě, především díky výraznému snížení nákladů na energie. Poradíme, jaké umělé osvětlení pokojových rostlin zvolit.

Správné osvětlení je nedílnou součástí pěstování rostlin, neboť je důležitým zdrojem energie. Při nedostatku světla se zpomaluje růst rostliny a může docházet k poruchám vývoje. Umělé osvětlení zajišťuje zdravý vývoj rostliny a prodlužuje dobu květu. Receptorem světla je chlorofyl, který má významnou roli v procesu fotosyntézy.

Jaké světlo rostliny potřebují?

Na zdárný růst rostlin má vliv vlnová délka světla, kterou jsou rostliny schopné absorbovat při fotosyntéze. Za doporučovanou vlnovou délku pro akvarijní rostliny jsou uváděny hodnoty cca 400–500 nm a 620–740 nm. Ideální doba osvětlení rostlin je asi 12 hodin.

LED světla na pěstování rostlin

LED osvětlení je často využíváno pro pěstování rostlin ve sklenících i v domácnostech. Při použití LED světel v akváriích jste omezeni hloubkou akvária, protože při hloubce nad 60 cm LED neprosvítí dostatečně vodní sloupec. Na druhou stranu nejlépe napodobují sluneční světlo.

K osvětlení rostlin se nejčastěji užívají bílé LED pásky, v některých případech také barevné LED pásky, díky jejich možnosti přizpůsobení délky i případně kopírování záhybů stěn či nábytku. LED pásky je možné umístit i do podhledů, takže v interiéru nejsou rušivým prvkem. Pro podporu pěstování rostlin doporučujeme LED pásek řady GROW, který má ideální vlnovou délku světla.

LED pásek CCT CCT18W12V záruka 3 roky
LED pásek CCT
LED pásek pro rostliny svítící růžově
LED pásek pro rostliny

Oblibě se těší i LED trubice, které se velmi snadno instalují.

LED trubice potravinářská ICD 90 cm 14W
LED trubice

O detailní volbě osvětlení pro vaši rostlinu se můžete poradit s odborníkem Vladimírem Mikšíkem (e-mail: vmiksik@seznam.cz).

Nepřehlédněte:

lVšechny články blogu T-LED.cz

13 komentářů u „Jak vybrat vhodné LED osvětlení pro pěstování rostlin“

 1. Dobrý den,
  můžete mi z Vaší nabídky vybrat led pásky nebo světla pro osvětlení rostlin pro vypěstování sadby ze semínek?
  Děkuji

  1. Dobrý den,
   bohužel nejsme schopni s naprostou jistotou pomoci pro osvětlení sadby ze semínek, zkusíme kontaktovat pana Mikšíka z článku.

   S pozdravem
   T-LED

 2. Dobry den pořídil jsem Dionaea Muscipula,Mucholapka Podivná a schaním pro rostlinku nějake světlo pro zimní přisvětlovani,nejlepe stolní lampičku, mam jen jednu rostlinku.Děkuji za vaší radu Miroslav Holub

  1. Dobrý den,
   stolní lampičky v nabídce nemáme. Můžeme Vám nabídnout zdroje světla (žárovky). Další možnost je využití LED pásků, které se dají stříhat. Pokud byste chtěl prokonzultovat i tuto možnost, napište nám na info@t-led.cz

   S pozdravem
   T-LED

    1. Dobrý den,

     velice rádi poradíme s výběrem LED osvětlení pro Vaše akvárium. Nicméně od Vás potřebuji znát teplotu světla pro dané rybičky a rostliny uvnitř akvária. Vyhledejte na některých fórech a poté nám dejte vědět emailem na info@t-led.cz a doporučíme Vám jednotlivé pásky, profily, ovládání a celkové zapojení vybraného zboží. S pozdravem T-LED s.r.o.

     1. Teplota svetla, studena bila. 5500 — 7000 K. Prosim o zapojeni i s casovym spinacem

 3. Dobrý den chtěl jsem se zeptat ,chtěl bych si osvětlit bazén led páskou obvod bazénu je 20 m co by jste mi poradili.děkuji

  1. Dobrý den,

   obecně pásky přímo do bazénu nedoporučujeme, jelikož na pásky působí chlor atd. Napište mi prosím do emailu info@t-led.cz bližší popis. Kde osvětlení bude umístěné, jestli chcete barevné a jak ovládat. S pozdravem T-LED s.r.o.

 4. Dobrý den, chci si dát orchideje do vitríny v pokoji a potřebuji jim zajistit dostatečné přisvětlení seshora. Jsou led pásky grow vhodné a dostačující?

  1. Dobrý den,
   ano, led pásek GROW je vhodný pro osvětlení rostlin.
   S pozdravem
   T-LED s.r.o.

 5. Dobrý den,
  mám u stolu pár kytiček a ráda bych jim dopřála lepší světlo, nemůže něčemu vadit že to světlo bude svítit i na mě? respektive že na něj budu koukat?

  1. Dobrý den,

   určitě nikdo rád nekouká úmyslně přímo do žárovky. Osvětlení instalujte tak, aby to bylo na pohled příjemné Vám.

   S pozdravem

   T-LED s.r.o.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Pokud se rozhodnete vyplnit své jméno, případně i e-mail, poskytujete nám tak vaše osobní údaje. Jejich správcem je společnost T-LED s.r.o. a budou použity k zaevidování vašeho komentáře a k případné odpovědi na něj. Současně budou předány poskytovateli systému blogu, což je nezbytné pro jeho funkčnost. Stiskem tlačítka odeslat komentář k výše uvedenému udělujete váš souhlas. Více o ochraně vašich osobních údajů se můžete dozvědět zde.