Jak osvětlit schodiště nebo chodbu v kombinaci s pohybovým čidlem

Zpět do kategorie

Nebaví vás při noční cestě na toaletu hledat vypínač? Jdete z party a ne a ne najít vypínač pro osvícení schodiště? To jsou každodenní situace, se kterými se setkává každý z nás. Můžete je snadno, levně a vkusně vyřešit.

Nejdříve vyberte vhodná svítidla a jejich počet. Poté promyslete, kolik čidel budete potřebovat podle toho, z kolika míst budete na chodbu nebo schodiště přistupovat. Na schodiště to pravděpodobně bude jen na horním a dolní konci, ale na chodbu můžete přicházet z různých pokojů. Na trhu je nicméně celá řada čidel, kdy každé může fungovat jiným způsobem. Doporučujeme se vždy poradit s prodejcem.

Osvětlení chodby

Počet LED žárovek nebo svítidel zvolte dle délky a šířky chodby. Minimální hodnoty na chodbách by se měly pohybovat nad 50 luxů.

Všechny žárovky, svítidla či LED pásky se zdroji umísťujte za čidlo. Nezapomeňte zkontrolovat maximální výkon čidla, a zda je určeno i pro LED. Jaký druh osvětlení zvolíte, to opět záleží na vaší fantazii. Můžete použít klasická svítidla nainstalovaná na strop, bodová svítidla či i velmi moderní řešení pomocí LED pásků.

Pokud zvolíte LED pásky, vybírejte modely s příkonem minimálně 12 W na metr nebo 20 W na metr. U těchto pásků je nutné použit hliníkové profily na chlazení.

Například chcete osvítit chodbu, která má rozměry 2 metry na šířku a 5 metrů na délku s přístupem ze třech míst. Budete potřebovat 1-–3 čidla dle modelu. Na strop se hodí například 2 přisazená svítidla ZONDO nebo 3–4 svítidla určená do podhledu. LED pásky potřebujete zhruba v délce 3–4 metry o výkonu 12 W na 1 metr s odpovídajícím zdrojem. U všech těchto svítidel patří čidlo na začátek zapojení.

Osvětlení schodiště

Osvětlení schodiště LED pásky.
Osvětlení schodiště

Při osvícení schodiště máte několik možností:

 • LED svítidla do jednotlivých schodů
 • LED pásky pod hranu každého schodu
 • lišta s LED páskem či svítidly na zeď ke schodišti
 • osvětlení do zábradlí nad schody

Můžete například na každý metr schodu umístit jedno LED svítidlo. Nebo si změřte délku hrany schodu a dle počtu schodů kupte LED pásek pro nalepení. Samotná realizace závisí na možnostech zásahu do schodů, popřípadě kudy je možné vést napájecí kabely. Není ani vždy nutné LED pásky instalovat po celé délce schodu.

Uvažujme, že chcete osvítit 20 schodů o délce hrany 1 m s přístupem ze dvou stran.

Osvícení schodiště LED pásky

Odhad ceny za materiál: od 4 000 Kč
Odhad času na realizaci: 4–5 hodin
Potřebný materiál: 20 m LED pásku, hliníkové profily, 1–2 čidla, zdroj

Pásky není nutné instalovat po celé délce hrany. Můžete zvolit kratší délku než délka schodu, vždy záleží na vaší fantazii. Pro osvětlení schodů většinou naprosto postačují LED pásky s příkonem 4,8 W na metr.

Osvícení schodiště LED svítidly

Osvětlení schodiště LED svítidly.
Osvětlení schodiště LED svítidly

Odhad ceny za materiál: od 5 000 Kč
Odhad času na realizaci: 4–5 hodin
Potřebný materiál: 20 LED svítidel, 1–2 čidla.

Svítidla umístěte buď přímo do schodů, nebo do zdi ke schodům. Čidla použijte dle potřeby jedno nebo dvě. Dvě čidla nainstalujte, pokud jsou schody umístěné například do L a čidlo z jedné strany by nebylo schopno snímat osobu na druhé straně schodiště. Případně lze samozřejmě schody ovládat klasickým vypínačem.

lVšechny články blogu T-LED.cz

20 komentářů u „Jak osvětlit schodiště nebo chodbu v kombinaci s pohybovým čidlem“

 1. Dobrý den, mám na schodišti led světla 10 ks o výkonu 1w/ks a 2 pohybová čidla. Problém je že světla nezhasnou ale jen pohasnou a svítí neustále a jak cidlo zaznamená pohyb rozsvítí se naplno. Je nějaké řešení aby světla zhasla. Děkuji za odpověď Petr.

 2. Dobrý den, chtěl bych vás požádat o schéma jak napojit dvě čidla na schodiště aby snimalo každé z jedné strany schodiště.. Dekuji

  1. Dobrý den chtěl bych vás požádat o schéma Jak zapojit dvě čidla na schodiště aby snímalo každé z jedné strany schodiště. čidla stále samovolně spínají.dekuji.

 3. Dobrý den, chtěl bych vás požádat o schéma jak napojit dvě čidla na schodiště aby snimalo každé z jedné strany schodiště.. Dekuji

 4. Dobrý den,

  je od Vás možné v případě objednání všech komponent pro osvětlení schodiště dostat zpracování potřebného množství a typy komponent s doporučením na postup instalace? Elektrikáři, které mám na stavbě s tímto nemají zkušenost.

  Máme schodiště (2 rovná ramena s podestou, celkem 18 schodů, šíře 1m, hloubka 29cm. Chtěl bych osvětlení led páskama, pod dřevěné schodišťové nášlapy, jako máte na ilustrativním obrázku výše. Led pásek se do spodní strany nášlapu nalepí do vyfrézované drážky? Jak se řeší propojení jednotlivých schodů? Drátky, které se schovají do drážek, omítnou a nakonec dopojí s led pásky? U mezipodesty uprostřed schodiště plánuji čidlo, které bude snímat oba směry pohybu, pod schody budu mít připravenou krabici s kabely na trafo a vypínač pro možnost úplně vypnout.

  Předem děkuji za informaci.

  1. Dobrý den,
   veškeré produkty k zapojení vč. doporučení na postup instalace Vám zašleme do emailu.
   S pozdravem,
   T-led s.r.o.

 5. Dobrý den
  Prosím o schéma a jaké použít komponenty pro zapojení 5 ks vestavných svítidel na schody a z toho dvě s pohybovým čidlem aby rozsvítily najednou všechny svítidla na předem určený čas a pak zhasly.
  Děkuji

 6. Dobrý den
  Prosím o schéma a jaké použít komponenty pro zapojení 6 ks vestavných svítidel na schody a z toho dvě s pohybovým čidlem aby rozsvítily najednou všechny svítidla na předem určený čas a pak zhasly. Popřípadě do jaké instalační krabice je osadit?
  Děkuji

 7. Dobrý den, rád bych Vás poprosil o radu a doporučení produktů k realizaci. Jedná se o osvlětlení chodby tvaru “L” umístěné cca 30cm nad zemí ve zdi v drážce. Plán je zapojení celkem cca 8m dlouhého LED pásku ovládaného ze dvou míst nezavyslími pohybovými čidly. Čidla by měla být zapojena paralelně (asi releové) a chci je umístit do výšky cca 1,4m nad zemí. LED pásek bude od spínaného zdroje rozdelěn 3m napravo jedna část, 5m nalevo druhá část – ta druhá část navíc v polovině předělená dveřmi, čili musím propojit vodičem cca další 4m kolem dveří). Napadlo mě použít podhledová čidla IS1-V2 230V, které bych uzpůsobil do rámečků vypínače, ale nejsem si jist, zda je možno je takto použít. Dál bych Vás poprosil o doporučení zdroje a případně lehké schéma paralelního zapojení čidel mezi přivod a spínaný zdroj LED. Děkuji velice, Holík

  1. Dobrý den,

   odpověď na Váš dotaz budeme zasílat na email.

   S pozdravem
   T-LED s.r.o.

 8. Dobrý den,

  řeším instalaci podobnou jako pan Petr Šimánek.

  Máme schodiště (2 rovná ramena s podestou, celkem 18 schodů, šíře 1m, hloubka 26cm. Chtěl bych osvětlení led páskama, pod vinylové schodišťové nášlapy, tohoto typu https://www.dobrepodlahy.cz/easyline-step-2a-8203-dub-original.html. U mezipodesty uprostřed schodiště plánuji čidlo, které bude snímat oba směry pohybu, pod schody bude vypínač pro možnost úplně vypnout.

  Mohl bych poprosit schéma zapojení a komponenty k tomu potřebné?

  Předem děkuji za informaci.

  1. Dobrý den,
   veškeré produkty a schéma zapojení Vám zašleme na email.
   T-led s.r.o.

 9. DObrý den,
  řešíme noční osvětlení chodby a schodiště. Do prostoru chodby a schodiště se bude vcházet ze 3 míst(tedy 3 čidla pro spínání tohoto okruhu). Rádi bychom osvětlení pouze u nohou. Můžete nám prosím pomoci navrhnout zapojení a díly, které k tomuto účelu jsou vhodné? Rád bych okruh od rozvaděče v příštím týdnu připravil.

  Děkuji

  1. Dobrý den,
   odpověď na Váš dotaz Vám pošleme do emailu.
   Děkuji,
   T-LED s.r.o.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Pokud se rozhodnete vyplnit své jméno, případně i e-mail, poskytujete nám tak vaše osobní údaje. Jejich správcem je společnost T-LED s.r.o. a budou použity k zaevidování vašeho komentáře a k případné odpovědi na něj. Současně budou předány poskytovateli systému blogu, což je nezbytné pro jeho funkčnost. Stiskem tlačítka odeslat komentář k výše uvedenému udělujete váš souhlas. Více o ochraně vašich osobních údajů se můžete dozvědět zde.