Jak vybrat a instalovat RGB LED pásky

Zpět do kategorie

Instalace RGB LED pásků je velmi jednoduchá. V tomto článku se zaměříme na RGB LED pásky. Dozvíte se vše, co pro úspěšné zapojení RGB LED pásků budete potřebovat.

Typy RGB LED pásků

Společnost T-LED nabízí 2 typy RGB LED pásků v několika provedení:

RGB LED pásek 150SMD s 30 LED na metr (spotřeba 7,2 W / metr)
RGB LED pásek 300SMD s 60 LED na metr (spotřeba 14,4 W / metr)

V první řadě je nutné zvolit, který ze zmíněných typů RGB LED pásků budete chtít zakoupit. RGB LED pásek 300SMD má 2× větší svítivost než 150SMD. Pokud si opravdu nejste jisti, který LED pásek zvolit, můžete navštívit náš showroom v Praze, kde Vám RGB LED pásky rádi ukážeme. Na druhou stranu většina LED ovladačů umožňuje světlo utlumovat, proto je možné zakoupit silnější RGB LED pásek 300SMD a v případě potřeby světlo poté utlumit.

Vybíráme zdroj

Volba napájecího zdroje je velmi důležitá. Pro dlouhodobý provoz je nutné zvolit napájecí zdroj s dostatečným vysokým výstupním výkonem a ve vhodném provedení. Jak silný zdroj potřebujete, vypočítáte velice snadno. U každého LED pásku je uveden příkon na metr. Po vybrání délky vašeho LED pásků jednoduše vynásobíte příkon × délka LED pásku.

Příklad: Zakoupíte-li 3 metry pásku s příkonem 7,2 W / metr, příkon 3 metrů je 21,6 W. V naší nabídce máme 30 W zdroj, které bude pro tuto délku dostačující. Doporučujeme u zdrojů vždy počítat alespoň s 10–15 % rezervou oproti příkonu světelného zdroje. Vyjde-li vám například příkon LED pásků 48 W, je nutné zvolit 60 W zdroj, nikoliv 50 W zdroj.

Ovladač pro RGB LED pásky

Pro změny barev, programů apod. u RGB LED pásků je nutné zakoupit ovladač pro RGB LED pásky. Ovladače můžeme rozdělit například dle přenosu signálu na IR (infračervené ovládání) a radiovýmanuální. Manuální ovládání nemá dálkový ovladač. 
Zakoupíte-li ovladač s IR ovládáním, je nutné vždy při ovládání mířit na viditelné čidlo, které je součástí přijímače ovládací sady. Ovladače s IR signálem nedoporučujeme k televizím, jelikož mohou komunikovat s TV ovladačem.
Zvolíte-li ovládání přes radiový signál, není nutná přímá viditelnost. Lze tedy přijímač schovat například do skříňky, za televizi apod.

Každá RGB LED ovladač má maximální zatížení, které určuje, kolik LED RGB pásku je možno na tento ovladač zapojit. (například LED ovladač RGB-RF4-20B má maximální zatížení 72 W, čím můžete na tento ovladač připojit 10 m s příkonem 7,2 W / metr, 5 m LED pásku s příkonem 14,4 W / m atd.) 

Nestačí-li vám výkon stávajícího ovladače nebo například potřebujete prodloužit větev osvětlení, lze použít zesilovač RGB signálu a získat tím další potřebný výkon bez použití dalšího ovladače.

Schéma zapojení RGB LED pásků

Schéma zapojení RGB LED pásků.

Na schématu vidíte zapojení RGB LED pásku. RGB LED ovladač zapojíte mezi zdroj a RGB LED pásek. Při tomto zapojení je nutní dodržet polaritu (+-) od zdroje k LED ovladači a polaritu u 4 kontaktů (+,R,G,B) od ovladače k RGB LED pásku. Označení +,R,G,B naleznete jak na RGB LED pásku, tak i na ovladači a je nutné dodržet stejné zapojení.

Připojení zesilovače

Připojení zesilovače RGB LED pásku.

Na schématu vidíte připojení zesilovače k RGB LED pásku. Konec RGB LED pásku připojíte na vstup zesilovače a na výstup připojíte další metry RGB LED pásku. Druhá část RGB LED pásku bude reagovat stejně na změnu programu jako LED pásky před zesilovačem. Pozor!  Zesilovač je nutné připojí na další zdroj s dostatečným výstupním výkonem.

Budete-li mít jakýkoliv dotaz, neváhejte nás kontaktovat.

lVšechny články blogu T-LED.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Pokud se rozhodnete vyplnit své jméno, případně i e-mail, poskytujete nám tak vaše osobní údaje. Jejich správcem je společnost T-LED s.r.o. a budou použity k zaevidování vašeho komentáře a k případné odpovědi na něj. Současně budou předány poskytovateli systému blogu, což je nezbytné pro jeho funkčnost. Stiskem tlačítka odeslat komentář k výše uvedenému udělujete váš souhlas. Více o ochraně vašich osobních údajů se můžete dozvědět zde.