Bodová světla jsou vděčným osvětlením ve všech prostorách. Je však třeba počítat s jeho výhodami i nevýhodami. Bodové osvětlení má totiž svá specifika. Pokud na ně nebudete myslet při rozmístění, může se vám snadno stát, že nebudete mít tolik světla, kolik jste potřebovali.
Tzv. bodovky lze použít jako hlavní zdroj světla, ale i jako doplňkový na osvícení konkrétních ploch a míst. Vždy je však potřeba již před instalací myslet na účel, s jakým si bodové osvětlení pořizujete. Podle toho světla umístit a vybrat i vhodné žárovky.
Instalace bodových světel
Bodová svítidla se nejčastěji instalují do sádrokartonových desek nebo do sádrovláknitých desek Fermacell. Do těchto desek vykroužíte nebo vyříznete otvor na bodovku, respektive na její rámeček. Ten potom s použitím větší či menší síly proti odporu mechanismu paciček s péry zasunete a rámeček pevně drží.
V případě, že potřebujete rámeček znovu vytáhnout, opět ho silou snadno z díry vycvaknete.
Připojení žárovek
Žárovku do bodovek zapojíte prostřednictvím objímky, kterou připojíte k přívodu elektrického proudu. Žárovku připojenou do objímky potom zasunete do rámečku a zajistíte prostřednictvím pružiny. Tak postupujte i při výměně.
Doporučujeme dávat si při výměně žárovek pozor, kam si pružinu na upevnění odkládáte. Se ztracenou pružinou k bodovkám budete nahraní – žárovka vám totiž v rámečku držet nebude. Kdyby se vám náhodou povedlo ji ztratit, nezoufejte. Můžete si u nás koupit náhradní pružinu do bodových světel »
Rozmístění bodových světel
Univerzální návod naneštěstí neexistuje. Jak daleko od sebe světla umístit se odvíjí od účelu, pro jaký bodová světla umisťujete a jaké žárovky použijete.
Existuje však jedna jednoduchá poučka – neumisťujte bodová světla dále než 1 metr od rohů a stěn. Tím si zajistíte, že si na vás žádný bubák v temném rohu nepočíhá.
Pokud byste potřebovali jakoukoliv radu s rozmístěním, obraťte se na nás » Poradíme vám s výběrem.
Výběr bodových svítidel
Podhledové rámečky budete s velkou pravděpodobností vybírat podle designu. Měli byste si však dát pozor, zda potřebujete světla výklopná, nebo nevýklopná. Zde opět záleží na prostoru, který bude osvětlován.
Pokud potřebujete světlo nasměrovat v určitém úhlu, využijete výklopné rámečky. Typickým příkladem je osvětlení v kuchyni nad kuchyňskou linkou. Pokud byste světlo umístili přímo nad krájecí plochu, budete si na nůž i prkýnko stínit vlastním tělem. Proto je lepší umístit bodová svítidla dál od pracovní plochy a naklonit zepředu na plochu kuchyňské linky.
Naopak pro centrální světla vám postačí podhledová světla s nevýklopnými rámečky.
Výběr žárovek do bodových svítidel
Do bodových svítidel se nejčastěji používají halogenové, nebo LED žárovky. LED žárovky jsou vhodné pro použití do všech bodových světel a oproti halogenovým žárovkám nevydávají tolik tepla. Jejich výhodou je nízká spotřeba energie, dlouhá životnost i možnost výběru mezi barevnými variantami. V některých částech svého obydlí jistě oceníte i možnost pořídit si stmívatelnou LED žárovku.
U LED bodových světel byste se měli soustředit zejména na úhel svitu. U nasvícení jednotlivých bodů v interiéru můžete vybírat žárovky s nízkým úhlem svitu. U centrálního osvětlení naopak vybírejte žárovky s větším úhlem svitu.
Jako alternativu k LED bodovkám můžete použít některý z LED panelů, které mají vyšší úhel svitu a žárovka je v nich už integrovaná.