Stmívání LED pásků pomocí vypínače výrobců

Zpět do kategorie

Máte doma ucelenou řadu vypínačů, kterou chcete zachovat, ale zároveň chcete stmívat LED pásky přes vypínač na zdi? Tento článek Vám poskytne rady, jak takový problém vyřešit.

Nejčastěji se jedná o vypínače od firem jako ABB, Schneider atd.

V první řadě je nutné si ujasnit, v jaké fázi nyní řešíte stmívání LED pásků. Pokud se nacházíte ve fázi plánování elektroinstalací, můžete si zvolit ze všech níže napsaných variant. 

Pokud máte naopak vše hotové a chcete nyní pásky, kromě dálkového ovládání, ovládat například i tlačítkem na stěně, bude pro vás pravděpodobně nejlepší zvolit možnost stmívání pomocí tlačítka. Vyhnete se tím především nutnosti rozvádět nové kabely apod.

STMÍVÁNÍ LED PÁSKU POMOCÍ 0-10V NEBO DALI

U výběru stmívače je důležité upozornit prodejce, že po stmívači požadujete, aby uměl regulovat 0-10V/1-10V (případně DALI protokol). U nás už si jen vyberete stmívač 0/1–10V (předřadník). Stmívač 0-10V musí být napájen spínaným zdrojem 12–24V. Pro představu zapojení celé sestavy můžete vidět na obrázku níže. Samozřejmě je důležité nezapomenout na maximální zatížení stmívače 0-10V, které je 8A. Pokud budete chtít zapojit více LED pásků, je nutné do sestavy zařadit ještě zesilovač

U protokolu DALI je zapojení obdobné, DALI stmívač u nás zakoupíte zde.

STMÍVÁNÍ POMOCÍ TLAČÍTKA

Ovládat se dá dvěma způsoby.

 1. Pomocí námi vyrobeného ovladače pod tlačítko a přijímače PR 1KRF.
 2. Pomocí kabelů přivedených k přijímači PR 1KRF.

V první variantě budete tedy potřebovat vámi zakoupené tlačítko firem ABB, Schneider či jiné a ovladač pod tlačítko, který připojíte k zakoupenému tlačítku.

Tlačítkem je myšlen vypínač, který se po zmáčknutí vrací do původní pozice (používají se například v koupelnách pro zapnutá odvětrávání). Ovladač pod tlačítko funguje na radiofrekvenční vlně s přijímačem PR 1KRF (nutno mezi sebou spárovat dle návodu přiloženým u přijímače), na který se napojí pásky.

Přijímač může být za sádrokartonem, nemusí být tedy viditelný a napájen musí být spínaným zdrojem na 12-24V v závislosti na použitých LED páscích. I tento stmívač má max. zatížení, které je 8A. Pokud budete chtít zapojit více pásků, je nutné do sestavy zařadit ještě zesilovač

Další možností je tlačítko od ABB či Schneider připojit přímo na přijímač PR 1KRF, který je na přímé připojení tlačítka připraven, jen je potřeba počítat s tím, že budete mít natažených více kabelů. Tato varianta ale není moc doporučována vzhledem k často velkým vzdálenostem mezi tlačítkem a přijímačem.

Máte tedy dvě možnosti, buď využít ovládání radiofrekvenční, nebo pomocí kabelů od tlačítka k přijímači. 

Výhodou řady dimLED je, že lze s tlačítkem pod vypínač a přijímačem kombinovat dálkové ovladače stejné řady, takže poté můžete vše ovládat jak tlačítkem na zdi, tak ovladačem v ruce.

Obě varianty lze ovládat jak tlačítkem, tak zároveň dálkovým ovladačem. Níže znázorníme možnosti 1 a 2. 

Varianta s ovladačem pod tlačítko

Ovladač dimLED pod tlačítko zapojení.


Varianta připojení tlačítka k přijímači pomocí kabelu

Zapojení přijímače dimLED k tlačítku.

Pokud máte nějaké nejasnosti, neváhejte nás kontaktovat.

lVšechny články blogu T-LED.cz

10 komentářů u „Stmívání LED pásků pomocí vypínače výrobců“

 1. dobry den
  Poprosil bych o radu.jaky mam pouzit přijímac budu-li chtit ovladat 3m RGB pasku jak vypínačem na zdi (vypnuto/zapnuto),tak take dalkovím ovladanim?Dale bych poprosil o upresneni funkce RGB pasku.Zobrazuje RGB pasek i bílou barvu,nebo musim pouzit RGBW pasek pro osvetlení bílým svetlem?
  děkuji za odpoved Petr.

  1. Dobrý den,
   použijte přijímač RGB1 č. 069003 – v doporučených produktech si vyberte dálkový ovladač, nicméně led pásek RGB sice bílou umí, ale není čistá. Pro čistou bílou použijte RGBW pásek a k němu přijímač RGBW2 č. 069004 – v doporučených produktech si vyberte dálkový ovladač.
   S pozdravem
   T-LED, s.r.o.

  2. Navod je to pekny, ale u me bohuzel nezafungoval. Nejprve jsem zjistil, ze se ovladac nevejde do kruhove instalacni sachty pod vypinacem Tango. Zbrousil jsem proto vsechny ctyri rohy o nekolik mm. Bohuzel ale ovladac po zasunuti do diry pod vypinacem nefunguje. Vne spina, ale jak ho dam centimetr, dva pod uroven omitky, tak uz prijimac nereaguje 🙁 Prijimac je ve vzdalenosti asi tri metry od ovladace.

   1. Dobrý den,
    u každého přijímače jsou uvedeny rozměry, pak tedy záleží, jaký přijímač jste pod vypínač vybral. Na signálu závisí také to, v čem je uzavřen. Pokud je přední kryt z plechu, nebo hliníků, signál se tím velmi snižuje.
    S pozdravem
    T-LED s.r.o.

    1. Pod vypínačem je vysílač, nikoliv přijímač. Konkrétně navrhovaný “Ovladač dimLED OV PV pod tlačítko”. Aby přijímač “dimLED PR 1KRF”, který je volně v prostoru, ztratil signál, stačí, abych vysílač zastrčil tak centimetr pod úroveň omítky. Nemusím ho ani ničím (vlastním tlačítkem) zakrývat. Za mě se to ukázalo jako zcela nefunkční řešení a vyhozené peníze 🙁

 2. Dobrý den, zaujal mne váš webový portál. Potřeboval bych také poradit.
  Do rekonstruované kuchyně mi elektrikář nainstaloval, trafo/zdroj a přivedl mi proud pro led pásky pod kuchyňskou linku. Udělal to přes klasický kolébkový vypínač. Jelikož jsme ale chtěli, aby šlo stmívat, koupili jsme ještě vypínač se stmíváním, který se naletoval přímo na led pásky. Problém je ten, že když se upraví osvětlení ledek a vypne se kolébkovým vypínačem ve zdi, a po delším čase se znovu tím samým vypínačem zapne, ledky se nerozsvítí, musí se použít vypínač co je v liště u led pásků. Jaký nastal problém? Je možné nějaké řešení? Předem děkuji za vysvětlení a radu. PeS

 3. Dobrý den, potřeboval bych informaci, zda se dá váš Ovladač dimLED OV PV pod tlačítko připojit k CCT přijímačům. Všude píšete, že je možné cokoliv z dimLED kombinovat, tak doufám, že ano.
  Potřebuji totiž na mechanický spínač u vstupu do místnosti navázat světlo v místnosti, které bude mít nějaký přijímač z řady dimLED, ale chci mít možnost dálkově měnit barvy, tedy CCT. U vstupu do místnosti je mi jedno jakou bílou se rozsvítí, potřebuji prostě v noci vidět kam jdu, ale na dálkovém ovladači ovládat barvu chci. Je tedy možná kombinace jednokanálový ovladač a CCT přijímač?
  Děkuji za informaci.

  1. Dobrý den,
   ano, lze napárovat, budete moci zapnout/vypnout případně regulovat intenzitu osvětlení.
   Děkuji, T-LED s.r.o.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Pokud se rozhodnete vyplnit své jméno, případně i e-mail, poskytujete nám tak vaše osobní údaje. Jejich správcem je společnost T-LED s.r.o. a budou použity k zaevidování vašeho komentáře a k případné odpovědi na něj. Současně budou předány poskytovateli systému blogu, což je nezbytné pro jeho funkčnost. Stiskem tlačítka odeslat komentář k výše uvedenému udělujete váš souhlas. Více o ochraně vašich osobních údajů se můžete dozvědět zde.