Hodí se LED žárovka do bytových domů?

Zpět do kategorie

Poslední dobou se často setkáváme se zákazníky, kteří přemýšlejí, jestli v jejich bytovém domě nahradit běžné žárovky LED žárovkami nebo ne. My vám rozhodování ulehčíme na praktickém příkladu dvouvchodového panelového domu se 7 patry a přízemím. V tomto domě je 56 kusů 40W žárovek, pokud nebudeme počítat sklep, ve kterém se svítí minimálně. V domě se průměrně svítí 2,5 hodiny denně. Klasickou žárovku nahradíme naší 6W LED žárovkou, která má dokonce vyšší svítivost a splňuje hygienické normy na osvětlení společných prostor. 

LED žárovka Klasická žárovka
Životnost 50000 h 1000 h
Spotřeba 6 W 40 W
Počet žárovek 56 56
Průměrná denní doba svícení 2,5 h 2,5 h
Cena žárovky 175 12
Pořizovací náklady žárovek celkem 9800 Kč 672 Kč
Cena kWh elektřiny 4,84 Kč 4,84 Kč
Roční spotřeba elektřiny celkem 306,6k Wh 2044 kWh
Roční náklady na elektřinu 1484 Kč 9893 Kč
Roční úspora na svícení 8409 Kč
Doba návratnosti investice 1,09 roku

Z tabulky vyplývá, že modelový bytový dům výměnou uspoří 8409 Kč ročně. Náklady na výměnu 56 žárovek vyjdou přibližně na 9800 Kč. V tomto případě se investice vrátí přibližně za 1 rok a měsíc. Je také nutné vzít v úvahu, že klasické žárovky je potřeba vyměnit každý rok, kvůli jejich krátké životnosti.

Spočítejte si, kolik ušetříte při použití LED žárovky

Pokud bychom zašli do extrému, k vyrovnání životností byste museli časem dokoupit 2184 žárovek a zaplatit někomu za jejich výměnu. Po ekonomické a ekologické stránce je ve společných prostorách jasným vítězem naše LED žárovka.

lVšechny články blogu T-LED.cz

5 komentářů u „Hodí se LED žárovka do bytových domů?“

 1. Nemusím být ani elektrikář, což jsem, ale bohužel ve vedení SVJ je ještě spoustu “TUPÝCH” hlav a matematika je pro ně španělská vesnice….

 2. Kolik rozsvícení snese ta LED žárovka? To uvedeno není. U takhle levných LED to za moc nestojí. Pokud se to výrobce nestydí uvést, tak to bývá nějakých 15000 – 20000 cyklů. To se pak ta LEDka vybliká daleko před koncem hodinové životnosti, jelikož by na jedno rozsvícení musela svítit 2-3h v kuse, aby ji využila.

  Zde se v analýze uvádí denní svícení 2,5h. To znamená, že v paneláku je klasický schodišťový automat a rozsvěcí se vždy celý dům, jinak by ta čísla vycházela jinak. Dejme tomu, že automat je nastaven na 3 minuty. Tedy v průměru 50 rozsvícení denně, což by dle mých zkušeností i odpovídalo danému počtu obyvatel. Za rok (18000 cyklů) jsou ty ledky v háji, dřív než nastane ta návratnost.

  Mimochodem, znáte nějaké řešení na sublimaci žárovek? V paneláku docela častý fyzikální jev, zvlášť pokud to nejsou obyčejné edisonky. K sublimaci dochází vždy skokově, jeden den tam je a druhý už není. 🙂

  1. Dobrý den,

   Spínací cyklus závisí na použití driveru. Pokud je použit kvalitní driver, žárovka má až 100.000 spínacích cyklů, což se týká právě naší žárovky, kterou uvádíme jako příklad. Zřejmě máte zkušenost s opravdu nekvalitními LED žárovkami. Již 3 roky jsou právě tyto žárovky instalované v Jungmannově ulici bez jediné reklamace. Pokud máte zájem o některé naše LED žárovky, napište nám na email info@t-led.cz a zašleme Vám cenovou nabídku.

   S pozdravem

   T-LED s.r.o.

   1. Dobrý den,

    zkušenosti s takovými krátkoživotnostními ledžárovkami nemám, neb mě to číslo v dokumentaci odradí a tudíž je nekupuji, když si můžu vybrat lepší 🙂 Takové jsou dobré možná někam do obýváku, kde se rozsvítí jednou denně večer na několik hodin, takže se ty cykly nevyčerpají.

    100 000 cyklů je slušné číslo. Proč to nemáte v popisu zboží, takhle zamlčené to vypadá, že je to tak špatné, že se to pro jistotu neuvádí.

    Nicméně i to je pro uvedenou aplikaci málo. Před 7 lety, to ještě LED nebyly, jsme v bytovém domě použili úsporky s uvedenou životností 50 000 cyklů a vyblikaly se cca za 1-2 roky. Tahle LED by se tedy u nás vyblikala za 3-4 roky. Zároveň jsme ale zrušili rozsvěcení celého domu najednou, takže se uvedený problém s životností týkal jen vstupního podlaží. I to šetří náklady, když se rozsvítí jen tam kde je třeba. Ve zbytku domu původní úsporky vydržely dodnes, s výjimkou již popsané sublimace.

    Přechodně jsme do vstupního podlaží dávali (poněkud dražší) úsporky s uvedenou životností 500 000 cyklů a nyní tam dáváme (nijak drahé) LED žárovky jisté známé značky s životností 1 000 000 cyklů. Z těch obou typů zatím neodešlo nic.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Pokud se rozhodnete vyplnit své jméno, případně i e-mail, poskytujete nám tak vaše osobní údaje. Jejich správcem je společnost T-LED s.r.o. a budou použity k zaevidování vašeho komentáře a k případné odpovědi na něj. Současně budou předány poskytovateli systému blogu, což je nezbytné pro jeho funkčnost. Stiskem tlačítka odeslat komentář k výše uvedenému udělujete váš souhlas. Více o ochraně vašich osobních údajů se můžete dozvědět zde.